Yararlı Bilgiler

AHŞAPTAN VAZGEÇMEDEN ÖNCE ON KEZ DÜŞÜNÜN!

 

Ahşap yüzyıllardır belki de en güzel inşaat malzemesi. Ahşap yalnızca güzel değil; ekonomik, uzun ömürlü, sağlam ve dayanıklı bir seçenek. Ama ne yazık ki ahşabın karşı koymakta güzellik çektiği tek bir doğal felaket var, o da: Yalanlar, yalanlar, yalanlar...

 

 

AHŞAP KISA ÖMÜRLÜ MÜDÜR? HAYIR KESİNLİKLE DEĞİLDİR.

 

Telekkasyon hatalarında kullanılan ahşap direklerin ömrü 50 yıl, ahşap karayolu köprülerinin 50 yıl, Protim 230 WR ile ön koruma işleminden geçen çam doğramanın ise 60 yıldır. Aynı alanlarda beton, çelik ve PVC'nin ömrü ahşabın ömrünün yarısına bile ulaşmıyor.

 

 

AHŞAP YAPILAR YANGINA DAYANIKSIZ MIDIR? HAYIR DEĞİLDİR.

 

Ahşap ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliklerinden dolayı yangına 30-90 dakika dayanabiliyor. Çıplak Çelik genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle yangına ancak 10 dakika dayanabiliyor, sonra çöküyor. ABD'de spor salonu gibi büyük kalabalıkları barındıracak yapılar, yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa ediliyor. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

AHŞABIN BAKIMI ZOR MUDUR? HAYIR DEĞİLDİR.

 

Timbertone ve Architectural özel ahşap boyaları kullanılan ahşap cephelerde boyalar hiçbir zaman dökülmez. Bu boyalar kullanıldığında, 5 yılda bir tek kat boya bakim için yeterlidir. Bir kez daha düşünün!

 

 

YERDE AHŞAP KULLANILDIĞINDA SÜREKLİ SİSTRE GEREKTİRİR Mİ? HAYIR GEREKTİRMEZ.

 

Ultra ahşap zemin cilasının ömrü kalabalık eğlence yerlerinde 5 yıl, spor salonlarında 9 yıl, evinizde ise sonsuzdur. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

AHŞAP PENCERELERDE ISI KAYBI YÜKSEK MİDiR? HAYIR DEGİLDİR.

 

Isı camlı ahşap doğramanın U değeri 2.7, PVC'nin ise 3'tur. Ahşap doğrama PVC'ye göre % 10 daha az ısı geçirir. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

GİYOTiN AHŞAP PENCERELER AĞIR OLDUĞUNDAN KULLANIŞSIZ MIDIR? HAYIR DEĞİLDİR.

 

Bir çift Catnic mekanizma ile 50 kg'lık pencere kanadını parmağınızın ucu ile kaldırabilirsiniz. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

AHŞAP PENCERELER SU ALIR MI? HAYIR ALMAZ.

 

Varnoma fitilleri kullanırsanız pencerelerinizde % 100 sızdırmazlık sağlayabilirsiniz. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

AHŞABIN OLANAKLARI KISITLIDIR; ANCAK 4 METRE AÇIKLIK GEÇİLEBİLİR Mİ?

 

EVET GEÇİLEBİLİR .

Ahşap karkas ile kolonsuz 162 metre geçilmiş uygulama vardır. 260 metre bir projede gündemde. Bu tip konstrüksiyonlarda ağırlığı nedeniyle çelik kullanılamıyor. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

AHŞAP YAPILAR KONFORSUZ MUDUR? HAYIR DEĞİLDİR.

 

Eğer öyle olsaydı, ABD'de yaşayanların % 90'i ahşap konutları kullanıyor, günümüzün en önemli tasarımcılarından Phillip STARCK kendi tasarladığı ahşap bir evde oturuyor olmazdı. Bu yüzden bir kez daha düşünün!

 

 

AHŞAP KULLANIMI ÇEVRECİ DEĞİLDİR, ORMANLARI TÜKETİR Mİ? HAYIR, TAM TERSİNE

 

Araştırmalar gösteriyor ki ahşabın en çok kullanıldığı ABD ve İskandinavya gibi ülkelerde orman alanları? Ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine tüketilenden fazlasıyla büyüyor. Ahşap kullanımı teşvik, orman alanının büyümesini de teşvik ediyor.

 

 

BÜTÜN BUNLAR YÜZÜNDEN, AHŞABIN GÜZELLİĞİNDEN VAZGEÇMEDEN ÖNCE ON KEZ DÜŞÜNÜN DİYORUZ!

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım